قلاده‌های انگلیسی

بدست میلاد صبح خیز

قلاده‌های طلا فیلمی‌ست که اینروزها با تبلغی اکشن و پرهیاهو و در تلویزیون خیلی‌ها را کنجکاو کرده که « سیاسی‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران» واقعها چه می‌گوید! امشب برآن شدم که این فیلم را در سینما ببینم، -من به هر فیلم این حق را می‌دهم که دیده شود و پس از دیدن مورد نقد وبررسی قرار گیرد، تنها تیزر و عکس پرده از داستان فیلم بر‌نمی دارد-،ولی اولین چیزی که تعجبم را برانگیخت، استقبال زیادی (نَه پرشور) بود که این فیلم داشت (من در رشت کمتر فیلمی را دیدم که سینما بلیط آنروز را تمام کند).

اگر می‌خواهید فیلم راببینید پس ادامه مطلب را نخوانید! داستانش لو می‌رود!

چند ثانیه اول فیلم با جمله‌ای اندرباب MI6 و موصاد و سازمان‌های جاسوسی آغاز می‌شود و نوید فیلمی با چاشنی سیاسی را همانگونه که در تیزر فیلم گفته می‌شود، می‌دهد. در دقایق اولیه صحبت از ترور محمد‌خاتمی‌ست و ردشدن از خط قرمزی که تا به‌حال در سینمای ایران ندیده ایم (یا حداقل من ندیده‌ام). ولی با خنثی شدن این نقشه، شما با نقش بازیگران یک طرف داستان آشنا شده‌اید! شاید بازیگرانی که می‌شد انتخابی بهتر برایشان داشت! بلاخره اعضای سازمان اطلاعاتی گفته‌اند!

قلاده‌های طلا

برخلاف تصور من و شاید خیلی از کسانی که صرفا تیزرهای فیلم را دیده بودند، هیچ نفی و برتری در کار نبود، نه جنبش سبز را زیر سوال برد، نه راهپیمایی سکوت ۲۵ خرداد و نه حق مردمی که فقط ابطال انتخابات را خواستار بودند! با دولت هم کاری نداشت، کارگردان خوب می‌داند خیلی چیز‌ها به رییس جمهور مربوط نیست! شور و اشتیاق قبل از انتخابات به خوبی شبیه‌سازی شده، اختلافی که طرفداران احمدی‌نژاد و موسوی داشتند همان‌گونه نمایان بود، ولی ای‌کاش بخشی از مناظره انتخاباتی که پخش شد فقط حرف‌های رپیس جمهور نبود، حرف‌های موسوی هم باید پخش می‌شد! مخالفین نظام در این فیلم از همه اقشار هستند. سلطتنت‌طلب‌ها، مجاهدین، اپوزسیون،…

اکشن‌های فیلم به لطف جلوه‌های ویژه خوب از آب درآمده‌اند و در تعقیب و گریز‌ها حرفی از اغراق نیست، فیلم از این نظر خوش ساخت است و بیننده را محصور خود می‌کند همچنین سکانس‌هایی که اختلاف نظر نیروی انتظامی و یگان‌ویژه را نشان می‌داد خوب بودند، ولی نمی‌دانم چرا صحبتی از لباس شخصی‌ها نبود، چند دقیقه‌ای از فیلم مربوط به یورش مردم به پایگاه بسیج بود، ولی چرا نشان نداد که ماشینی از روی مردم با سرعت رد شود! این فیلم بشتر از اینکه سیاسی باشد، امنیتی‌ست، سازمان امنیتی که به ندرت در ایران کارگردانی‌توانسته درموردش فیلم بسازد و هرگاه هم که ساخته شده هزینه‌های زیادی برای رد شدن از فیلترینگ پرداخته.(نمونه‌اش به رنگ ارغوانِ حاتمی کیا)

نمونه‌ای از جلوه‌های ویژه                نمونه‌ای از جلوه‌های ویژه

قلاده‌های طلا روایتی‌ست از نفوذ جاسوسان و دست‌نشانده‌های گروهک‌های منافق و مخالف نظام به خصوص اپوزسیون خاج نشین که زیر سایه سفارت انگلیس دربین مردم و حتی امنیتی‌ترین وزارت‌خانه ایران رخنه کرده‌اند! و مامورین وزارت اطلاعات سعی بر دستگیری این جاسوسان دارد، جاسوسانی که تمام هزیه‌ها و تلفاتِ تظاهرات بعد از انتخابات را به بار آورده‌اند و به نوعی مدیریت می‌کنند، موضوعی که باید بصیرت داشت تا متوجه شد که کل داستان توجیهی‌ست  برای سکانس آخر فیلم! سکانسی که سفارت انگلیس تسخیر می‌شود!